Ekwipunek turystyczny na lato

Na każdą wędrówkę trzeba zaopatrzyć się odpowiednio do pory roku, trudności trasy jak też jej całkowitej długości. Latem, w czasie ładnej pogody, potrzebne jest obuwie z protektorem (przykładowo sandały Crocs) oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

górska wycieczka
Przygotowane przez: Christian Jiménez
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przy chłodnej pogodzie, albo przy wejściach na przełęcze nieodzowny będzie sweter, nakrycie głowy, nieco pożywienia jak też właściwa ilość picia. Półbuty nie zabezpieczą nóg przed kontuzjami w terenie skalnym, zwłaszcza w ruchomych, sypkich piarżyskach. Bez godziwych butów można zatem odbywać tylko spacery w osadach czy w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Uważasz, że ten tekst jest ekscytujący? Jeżeli tak, kliknij tu - ten serwis zawiera zbliżone zagadnienia, one również są warte przeczytania.



Pozostałe artykuły

Podstawowy ekwipunek na górskie wycieczki czyli co warto zabrać ze sobą, aby chodzenie było w pełni bezpieczne.

Wycieczka w góry
Przygotowane przez: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Jedną z najbardziej popularnych sposobów na aktywny wypoczynek są wędrówki po górach. O ich popularności bardzo dobrze będą świadczyć szlaki, na których w czasie ładnej pogody da się zobaczyć rzeczywiście dużo miłośników tej aktywności. Jednak wybierając się nawet na łatwą trasę przy pięknej pogodzie trzeba pamiętać, że idzie się w góry, jakie często mogą być nieprzewidywalne. A tymczasem bardziej nieprzewidywalni będą niektórzy turyści, bo to co czasem się widzi na szlakach niekiedy jest naprawdę przerażające.


Najwięcej urazów w Tatrach wywołanych jest przez noszenie niewłaściwego obuwia, poślizgnięcie na mokrych kamieniach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie w trakcie przechodzenia przez usypiska skalne, skręcenie stawów. Upadek po takim zranieniu, w urwistym, eksponowanym terenie może mieć dość poważne konsekwencje.

Nie mniej istotna może być ochrona przed zimnem, trud w czasie wchodzenia zużywa wiele energii. Jej utratę człowiek odczuwa jako osłabienie oraz chłód. Zapobiegać temu stanowi można poprzez noszenie ciepłego odzienia jak też przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmów i napojów. Człowiek wyczerpany i wychłodzony nie ma sił koniecznych do wykonywania nagłych, nierównomiernych ruchów, które wymusza spadzisty, skalisty teren. Łatwo wówczas utracić stabilność, trudniej będzie tłumić obciążenia powstające przy schodzeniu oraz zwiększa się prawdopodobieństwo urazu - sprawdź.

rowerzysta w górach
Przygotowane przez: Eli Christman
Na podstawie: http://www.flickr.com
Częstym błędem wędrowców jest nie branie pod uwagę możliwości nagłej zmiany pogody. W górach wszystkie przewidywania są wyłącznie orientacyjne, zaś pogoda potrafi radykalnie przeobrazić się w ciągu kilku minut. Nawet kiedy prognoza nie przewiduje opadów, a poranek jest pogodny oraz ciepły musimy być zawsze na nie przygotowani. Przed podróżą odwiedź sklep turystyczny w celu zakupu niezbędnych akcesoriów. Nie zapomnij o zabraniu z sobą lekarstw, w szczególności służących do zatamowania krwawień. Możesz ochronić w ten sposób życie swoje albo innych. Warto mieć z sobą telefon komórkowy, aby móc prędko zawiadomić Służbę Ratowniczą, o ile będziemy ofiarą bądź świadkiem wypadku.
21/09/07, 12:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.