Jak należy się ubrać na górskie wędrówki, jakie dodatkowe wyposażenie może się przy tym przydać

Wędrówki po górach to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Polska ma to szczęście, że praktycznie całe południe to mniejsze i większe pasma górskie, wraz z wysokimi na dwa i pół tysiąca metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem we wszystkie pory roku, i w zasadzie w każdym okresie będą się znajdować chętni do tego, żeby po nich wędrować. Lecz bez względu na to, czy ktoś będzie się wybierał w góry w lecie, przy trzydziestostopniowych upałach, czy też zimą, to za każdym razem właściwe wyposażenie będzie niezbędne.

wspinaczka górska
Przygotowane przez: Randen Pederson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niekiedy można usłyszeć o beztrosce a nawet wręcz kretynizmie, kiedy ktoś zaczyna wędrować na Giewont w klapkach czy jesienią idzie bez ciepłego ubrania. Pogoda zwłaszcza w wysokich górach jest mało przewidywalna, i dlatego też nawet na krótką popołudniową wycieczkę trzeba się odpowiednio przygotować. A tym bardziej będzie to niezbędne, jeżeli ktoś planuje wędrować po górach zimą, kiedy szlaki są pełne lodu, czy też w wyższe, niebezpieczne partie - w takiej sytuacji poza standardowym wyposażeniem niezbędny jest dobry sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim - sprzęt sportowy dla każdego.

Podstawą górskich wędrówek są właściwe buty. Muszą one posiadać porządną, odporną na ślizganie podeszwę, oraz z powodów bezpieczeństwa powinny ochraniać całą kostkę, przez co można będzie ograniczyć ryzyko skręceń czy zwichnięć. Jeżeli planuje się wyjścia na wiosnę czy jesienią to buty powinny być nieprzemakalne, wtedy zapewnią należyty komfort na wypadek jakiejś burzy czy ulewy.


Pozostałe artykuły

Podstawowy ekwipunek na górskie wycieczki czyli co warto zabrać ze sobą, aby chodzenie było w pełni bezpieczne.

Wycieczka w góry
Przygotowane przez: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Jedną z najbardziej popularnych sposobów na aktywny wypoczynek są wędrówki po górach. O ich popularności bardzo dobrze będą świadczyć szlaki, na których w czasie ładnej pogody da się zobaczyć rzeczywiście dużo miłośników tej aktywności. Jednak wybierając się nawet na łatwą trasę przy pięknej pogodzie trzeba pamiętać, że idzie się w góry, jakie często mogą być nieprzewidywalne. A tymczasem bardziej nieprzewidywalni będą niektórzy turyści, bo to co czasem się widzi na szlakach niekiedy jest naprawdę przerażające.

Warto także zadbać o odpowiednią odzież, musi być ona oddychająca i lekka, a jednocześnie ciepła i nieprzemakalna. Wiele osób na górskie wycieczki wycieczki dla nauczycieli ubiera zwykłe kurtki sportowe, lecz nie zawsze będzie to dobry pomysł - najlepszy wybót kurtek sportowych. Jeśli taka kurtka nie będzie posiadać dobrych membran chroniących przed deszczem i wiatrem, to jednak się nie sprawdzi. Bez wątpienia także trzeba pamiętać o ciepłej czapce oraz rękawiczkach, no i rzecz jasna wszystko co niezbędne trzeba zapakować do pojemnego, wygodnego plecaka.
23/10/16, 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.