odzież robocza, stroje ochronne

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobligowany przekazać pracownikowi nieodpłatnie buty i odzież roboczą, spełniające wymagania scharakteryzowane w Polskich Normach, ze względu na żądania technologiczne, sanitarne, bądź bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca może też wyznaczyć funkcje pracy, na jakich dopuszcza się używanie przez pracujących, za ich akceptacją, osobistego ubrania ochronnego lub fartucha.


Odzież robocza
Przygotowane przez: TAFE SA Electrical Engineering
Na podstawie: http://www.flickr.com
W takim przypadku pracownikom używającym prywatnej odzieży roboczej, pracodawca wypłaca ekwiwalent za jej używanie. Jednakże używanie przez personel osobistej odzieży roboczej nie jest akceptowalne na pozycjach pracy, na których są przeprowadzane zajęcia związane z bezpośrednią obsługą maszyn i różnych narzędzi technicznych, względnie prace wywołujące obfite plamienie, skażenie butów i odzieży roboczej środkami syntetycznymi, lub promieniotwórczymi, półproduktami biologicznie septycznymi, są nią także różnego rodzaju fartuchy - topten.com.pl/.

Ubrania ochronne są mieniem chlebodawcy. Pracodawca jest zobligowany zagwarantować, aby okrycie i buty robocze posiadały cechy osłonowe i użytkowe. Funkcją pracodawcy jest także pranie, pielęgnacja, naprawianie, odkażanie ubrań i butów. W drodze odstępstwa od normy, jeśli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży, zobowiązania w takim stopniu powinny być wykonywane przez zatrudnionego, pod warunkiem wypłacania przez szefa równoważnika finansowego w wielkości poniesionych kosztów.

Normy prawa pracy zakładają, że obuwie, fartuchy medyczne i odzież robocza zapewniana jest pracownikom za darmo.

Ten serwis internetowy badanie szczelności dachu cena posiada fascynujące dane na opisywany temat, zatem, jeśli ta problematyka Cię absorbuje, to sprawdź to obowiązkowo.

Dawana konkretnemu pracownikowi odzież robocza winna być zgodna z Polskimi Normami i mieć odpowiednie cechy użytkowe, ale też powinna być przystosowana do specyfiki pracy, oraz cech fizycznych wiadomego pracownika. Odzież robocza jest mieniem pracodawcy, a więc w przypadku, gdy stosunek pracy ustaje, zatrudniony jest zobligowany zwrócić ją pracodawcy. Pracownik nie może być dopuszczony do roboty bez obuwia i odzieży roboczej, jeżeli pracuje na stanowisku, na którym używanie ubrań jest konieczne.
23/06/18, 15:50
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.