Bazowe terminy z zakresu prawa pracy powinien znać nie tylko każdy podwładny, ale również każdy uczeń

Kiedy nadchodzi pora na podjęcie pierwszej pracy, wtedy też młodzi ludzie bywają zmuszeni poznać elementarne informacje z zakresu prawa pracy. Oczywiście nie bywa to żadnym obowiązkiem, lecz warto znać swoje prawa, zwłaszcza wtedy, kiedy obejmujemy posadę u prywaciarza. W dzisiejszych czasach dyrektorzy często naciągają przepisy, a rezultatem takiego postępowania bywa np. przekroczenie limitu czasu pracy.

dział kadr
Przygotowane przez: NCDOTcommunications
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pomimo tego że niektórzy pracownicy boją się oponować, to i tak nie warto oszczędzać czasu na dokształcanie się w tym zakresie - zawsze można zmienić miejsce zatrudnienia i wtedy pozyskana wiedza będzie jak znalazł. Być może niektórzy zastanawiają się nawet, z jakiego powodu jeszcze w trakcie nauki w szkole zawodowej nie przekazuje się uczniom wiedzy z zakresu prawa pracy. Wtedy młode osoby miałyby już pewien ogląd sprawy, co na pewno w znacznym stopniu uprościłoby późniejsze podejmowanie decyzji o ewentualnym zwolnieniu. Z kolei przeciwnicy wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół będą uzasadniać, że podanie o urlop , a właściwie jego wypisanie wcale nie bywa trudnym do zrealizowania działaniem, a w praktyce i tak liczy się nade wszystko doświadczenie, które można pozyskać tylko na własną rękę i w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. O niebo ważna kwestią bywa załatwienie spraw formalnych połączonych z odejściem z pracy. W tym przypadku trzeba naprawdę mieć się na baczności, żeby ekwiwalent za urlop został zgodnie z ustawą wyliczony, a rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron przebiegło bez żadnych niesnasek albo sporów wynikających z różnych interpretacji litery prawa. Każdy rzemieślnik, który decyduje się na porzucenie dotychczasowego etatu musi też odebrać z działu kadr świadectwo pracy. Zobacz też .


Pozostałe artykuły

Jak efektywnie motywować pracowników firmy?

Praca zespołowa
Przygotowane przez: Steven Vance
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pracodawcy, którzy uważają, że jeśli zagrożą swoim ludziom zwolnieniem z firmy nie powinni raczej uważać, iż tego typu metoda ma jakikolwiek sens. To chamskie, a co najbardziej istotne, wcale nie jest zbytnio skuteczne. Własnych ludzi oczywiście można, a nawet należy zmotywować do porządniejszej pracy, ale w żadnym razie nie należy myśleć, że jakieś straszaki to bardzo dobra metoda. Odpowiedni system motywacji to generalnie ten, który nie wprowadza chaosu do firmy, beznadziejnej atmosfery, itp. Pracownicy powinni lubić własną pracę lub przynajmniej ją szanować. To jasne.

dokumenty
Przygotowane przez: Kennisland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ten dokument bywa niezwykle istotny, bo zawiera kluczowe informacje na temat przebiegu zatrudnienia.
Natomiast część absolwentów szkół średnich lub tych, którzy ukończyli edukację na studiach wyższych, woli otworzyć własny biznes, dla przykładu sklep elektryczny. W takim przypadku wiedza o tym, jak wypełnić podanie o urlop staje się mało pożyteczna, bowiem od właściciela przedsiębiorstwa wymaga się specjalistycznej wiedzy, o ile rzecz jasna nie przekaże on części obowiązków księgowemu. Jeśli nie zdecyduje się na taki krok, to jest zmuszony nauczyć się wypełniania wielu gotowych druków, np.

Jeżeli podoba Ci się materiał, który teraz przeglądasz, to zapewne zafascynuje Cię też ten serwis. On również prezentuje podobny temat.

takich jak pit 4 r, lecz to już materiał na zupełnie inną opowieść.
21/08/18, 08:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.