Błąd optymizmu kontra konkursy losowe. Czy mamy wyższe szanse na wygraną niż inni?

Gdyby tylko wszyscy umieli przeliczać szybko matematyczne szanse na wygranie w rozmaitych grach! Logicznie rzecz biorąc, nigdy nie spróbowalibyśmy gry wówczas w totolotka. Na szczęście dla organizatorów płatnych konkursów losowych, a przede wszystkim wielkich loterii, nie potrafimy tak dobrze liczyć.




A ponadto nasze rozumowanie jest obarczone błędem kognitywnym nazwanym błąd optymizmu.


Błąd optymizmu został zauważony przez naukowców badających, jak trafnie ludzie oceniają swoje szanse na zapadnięcie w chorobę. Okazało się, że ludzie zwykle uważają możliwość zachorowania za mniejsze we własnym przypadku niż w przypadku innych. Co to znaczy? Że nawet kiedy zdają sobie sprawę, że mają dokładnie takie same szanse na zachorowanie na raka, zakładają, że to dotyczy raczej innych.


loteria
Przygotowane przez: MBWA PR
Na podstawie: http://www.flickr.com


Każda loteria musi opierać się analogicznym myśleniu. Możemy słuchać naukowców i całkowicie wiedzieć, że nasza szansa na zwycięstwo równa się jeden do stu milionów, albo i miliarda, ale niemało osób i tak kupi kupon. Uznając, że te statystyki powinny dotyczyć innych, że to raczej inni będą mieli pecha. Charakteryzujemy się wręcz tym, że zawyżamy prawdopodobieństwo sytuacji pozytywnych, a nie doceniamy prawdopodobieństwa tych negatywnych. Przewidujemy zatem, że wysyłając kupon, to my, a nie inni, będziemy mieli farta.


Objawia się w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko w tym, że w dniu losowania ogromnych nagród wiele ludzi zakupuje losy lub wysyła wiadomości tekstowe, by zdobyć majątek. Podobnie jest np. przy nabywaniu ubezpieczeń lub w postrzeganiu swojego dziecka. Błąd optymizmu towarzyszy nam zatem przy wielu sytuacjach, czasem nawet bywa używany przez profesjonalistów zajmujących się np. handlem.

Kolejna witryna, która zawiera informacje na ten temat da Ci szansę, by podwoić wiedzę. To ważne, więc idź tu i znajdź więcej szczegółów.

Nikt nie musi nikogo oszukiwać, slogany reklamowe prezentujące przed nami wielkie perspektywy wcale nie kłamią.




Tylko oddanie się błędowi optymizmu sprawia, że kupując kupon zapominamy na chwilę, że możliwość wygrania najcenniejszej nagrody jest niewielka i że gra, w którą gramy to tak właściwie wielka loteria.
24/02/09, 11:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.