Audio czy książka?

Stajemy się społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest potrzebne. Zatrważające to stwierdzenie, gdyż człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Otóż czytanie bardzo pozytywnie oddziałuje na nasz rozwój. Telewizja stopuje rozleniwia nasze umysły. Wszystko zostaje wyłożone na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role i obmyślamy tło. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.


Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest głównie obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.
Zwróćmy mimo to uwagę na przedstawicieli najstarszego pokolenia. Zaobserwujemy widoczne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają całe dnie przed telewizorem a tymi, którzy czytają książki.
Alternatywą dla książek są audiobooki (fonopolis.pl/niesmiertelni-wydanie-limitowane), przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest wymagana podzielność uwagi.

Wejdź naszą nową podstronę. Tam zamieściliśmy interesujące informacje. Prosimy - doczytaj szczegóły (https://www.collegium-novum.eu/blog,11.html). Będzie nam niezmiernie przyjemnie, jeżeli newsy przypadną Ci do gustu.

Nie musimy posiadać dobrego oświetlenia, okularów oraz wolnych rąk doprzewracania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku powinna być skupiona nasza uwaga. Przemieszczanie się samochodem w godzinach szczytu, jazda na rowerze, sprzątanie – w każdej z tych sytuacji audiobook sprawdzi się doskonale.
Jeśli poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas także dźwięki otoczenia i muzyka, zdecydujmy się na słuchowiska. Interesująco opracowane słuchowisko zachwyci nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, jak książka.

Mimo iż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi interesującą propozycję, szczególnie dla osób zapracowanych i posiadających problem ze znalezieniem czasu na dobrą książkę.
23/06/29, 07:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.