Jakie mamy rodzaje gier komputerowych? W które warto grać? Jakiego rodzaju gry będą dla nas najbardziej właściwe?

Ciężko już dziś wyobrazić sobie czas wolny bez gier komputerowych, są one obowiązkowe i dla wielu z nas są najbardziej niezawodnym sposobem na znudzenie. Wraz z rozwojem takich gier, producenci zaczęli stwarzać coraz bardziej różne typy gier, które charakteryzują się odmiennymi metodami prowadzenia techniki gry, trybu oraz fabuły. Jakiego rodzaju więc mamy gry?


Najmniej skomplikowane
gra komputerowa
Przygotowane przez: Ahmed Amanatullah
Na podstawie: http://www.flickr.com
są tekstowe gry, czyli gry, jakie mają bardzo nieznaczną ilość grafiki. Opierają się wyłącznie na trybie tekstowym, mają niekiedy niewielkie rysunkowe elementy. Następne są symulatory, ich najbardziej istotną zaletą jest to, że odzwierciedlają prawdziwe zdarzenia w świecie wirtualnym, na przykład są to symulatory lotów czy jazdy samochodem. Dość powszechne są strategiczne gry, na przykład Napoleon total war, zobacz: o czym warto wiedzieć. Gry takiego typu wymagają od gracza perspektywicznego myślenia, wygrana w nich nie jest zależna tyle od przypadku, co od strategii, wiedzy i przewidywania konsekwencji swoich posunięć. W grach strategicznych przeciwnikiem człowieka będzie więc np. komputer lub inny gracz. Pozostałe gry to tak zwane “zręcznościówki”. To gry, w których powinniśmy wykazywać się refleksem i zdolnościami manualnymi. W grach tego typu ważna jest właściwie szybkość i dynamiczna akcja. Gracz w sumie nie ma czasu na myślenie, najważniejsza jest bowiem szybkość działania. Bardzo charakterystyczne jest to, że gracz może wcielić się w postać w perspektywie pierwszej osoby, więc dość łatwo utożsamić się z daną postacią. Kolejne - gry przygodowe są rozgrywkami stosunkowo pozytywnymi, gdyż odnajdziemy tam zagadki, rebusy, trudne sytuacje, które warto rozwiązać.

Zobacz inne tego typu bardzo przydatne źródło informacji na rozważany temat - kliknij tutaj i poznaj więcej w tej treści.

Troszkę przypominają gry logiczne, lecz jak wiadomo nimi nie są. W tego rodzaju grach gracz wciela się w danego bohatera z perspektywy pierwszej osoby. Takie gry charakteryzują się bardzo rozbudowaną oraz skomplikowaną fabułą, odnajdziemy nawet wątki detektywistyczne. Powinniśmy przyznać, iż gry znacząco integrują, tak więc jakie są jeszcze gry i zabawy integracyjne? W dalszej kolejności mamy gry fabularne, czyli RPG. Więcej: ceneo.pl/lp/Gry_na_nudy.
gra komputerowa
Przygotowane przez: Cauthon
Na podstawie: http://www.flickr.com


Charakteryzują się tym, że stajemy się postacią Wojownika, Maga albo inną postać fikcyjną, by razem z drużyną bohaterów zwiedzać niezwykle krainy. Gry tego rodzaju mają rozbudowane obrazy miast oraz obiektów, a świat, który obserwujemy jest faktycznie realistyczny i ma wiele szczegółów. Dosyć popularne są gry sportowe. Najbardziej ważnym ich celem jest rozwijanie zdolności manualnych i pasji sportowej. Wiele z nich to najzwyklejsze “wyścigówki”, czyli gdzie gracz ma do dyspozycji pojazd, jakim ściga się z przeciwnikami, bardzo popularne są również gry piłkarskie, w których można wybierać najlepsze i najbardziej znane drużyny na świecie. Ostatni rodzaj gier to MMORPG. To gry wieloosobowe, sieciowe. Można je podzielić na różne rodzaje, jak MMOG oraz gry sieci LAN. MMOG to gry, jakie zapewniają możliwość równoczesnego udziału paru osób połączonych ze sobą za pomocą internetu. Gry z sieci LAN pojawiają się w sieci lokalnej, powstały one ze złączenia kilku komputerów stojących w jednym budynku. Od gry jednoosobowej odróżnia je najbardziej to, że przeciwnikiem gracza są postacie sterowane przez innych graczy, a nie jedynie bohaterowie sterowani przez komputer.
24/03/14, 08:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.