Na odpoczynek 2014 nad morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, usytuowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) malutkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście mieści się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Ma status słynnej miejscowości wypoczynkowej i kurortu, ochoczo wybieranego na urlop nad morzem Bałtyckim. Świnoujście to również istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.


Świnoujście, latarnia
Przygotowane przez: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości około dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz sześć kilometrów na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej sto trzydzieści metrów. Plaża ciągle się poszerza na skutek cofania się morza, czego efektem są też płyciutkie kąpieliska.

W sezonie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia należą do najbardziej ciepłych w Polsce. Należy również nadmienić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam rokrocznie otrzymuje certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest świetnie zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port proponuje także rejsy statkami białej floty.

Świnoujście oczarowuje przede wszystkim architekturą charakterystyczną dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w. położonej między świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce popularne wśród turystów. Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, puby, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najistotniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., która dziś działa, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r.

Jeśli ciekawi Cię omawiane zagadnienie, nowa publikacja (kasprowicza13.pl/) omawia szczegółowo intrygujące problemy, które okażą się bardzo absorbujące.

oraz dawna stocznia z lat tysiąc osiemset dziewięćdziesiąt siedem- tysiąc dziewięćset trzy przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych warto wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Pośród historycznych obiektów związanych z portem morskim powinno się zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, jak również Falochron Zachodni i Wschodni.

Fantastyczna panorama Świnoujścia rozciąga się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Ciekawym miejscem jest również Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status kurortu Świnoujście uzyskało w wyniku wykrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania właściwych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się zwłaszcza choroby układu krążenia.

Czy na danej witrynie www coś Cię zainteresowało? Masz ochotę dowiedzieć się więcej szczegółów na ów temat? Nie ma sprawy. Musisz tylko najechać na ten link.

Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, więc nadzwyczajnego, że Świnoujście bije rekordy, jeśli chodzi o rezerwacje na wypoczynek dwa tysiące czternaście (Świnoujście - oferty).

Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.


Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, między innymi zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym terenie występuje także mnóstwo pomników przyrody, zwłaszcza stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu warto wybrać się pieszo lub rowerem do nieodległych niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.
20/05/06, 08:34
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.