Darowizna czterokołowca

Darowizna wozu to przeniesienie własności pojazdu – pociąga to za sobą pewne obowiązki podatkowe.


W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności stanowi najbardziej popularną formę darowizny ze względu na konsekwencje podatkowe.
Umowa darowizny samochodu powinna być spisana w formie pisemnej – co do zasady musi posiadać ona formę notarialnego aktu, jednakże może być spisana z pominięciem notariusza (staje się obowiązująca w momencie wydania wozu obdarowanemu). Bez względu na to czy w rachubę wchodzi darowizna części pojazdu, czy też całego wozu, umowa (zobacz kalkulator odsetek umownych) musi koniecznie obejmować pewne niezbędne elementy takie jak m.in.: miejsce nawiązania umowy, wskazanie darczyńcy oraz obdarowanego, oświadczenie darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności czterokołowca, oświadczenie darczyńcy o braku obciążeń czterokołowca zobowiązaniami na trzecich osób, oświadczenie darczyńcy o darowaniu wozu, deklaracja obdarowanego o przyjęciu czterokołowca, termin wydania pojazdu.


internecie
Przygotowane przez: University of the Fraser Valley
Na podstawie: http://www.flickr.com


przedsiębiorca
Przygotowane przez: Inni PR & Marketing
Na podstawie: Inni PR & Marketing


zajęcie
Przygotowane przez: EveryCarListed P
Na podstawie: http://www.flickr.com


Co do reguły darowizna wozu powoduje skutki podatkowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawo dopuszcza przypadki, w których podatek nie będzie konieczny, aczkolwiek powinny zostać przy tej sposobności spełnione określone warunki: stronami umowy darowizny pojazdu są najbliżsi członkowie rodziny, nabycie własności pojazdu zostało zgłoszone do właściwego urzędu podatkowego w przeciągu pół roku od dnia dokonania darowizny.
Jeśli wyżej wymienione warunki nie zostaną spełnione, wtenczas darowizna połowy pojazdu bądź całego zostanie opodatkowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pierwszej grupy podatkowej. Wielkość podatku od darowizny w omawianej sytuacji jest uzależniona od różnych czynników.
21/11/03, 07:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.