Darowizna czterokołowca

Darowizna wozu to przeniesienie własności pojazdu – pociąga to za sobą pewne obowiązki podatkowe.


W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności stanowi najbardziej popularną formę darowizny ze względu na konsekwencje podatkowe.


Umowa darowizny samochodu powinna być spisana w formie pisemnej – co do zasady musi posiadać ona formę notarialnego aktu, jednakże może być spisana z pominięciem notariusza (staje się obowiązująca w momencie wydania wozu obdarowanemu). Bez względu na to czy w rachubę wchodzi darowizna części pojazdu, czy też całego wozu, umowa (zobacz kalkulator odsetek umownych) musi koniecznie obejmować pewne niezbędne elementy takie jak m.in.: miejsce nawiązania umowy, wskazanie darczyńcy oraz obdarowanego, oświadczenie darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności czterokołowca, oświadczenie darczyńcy o braku obciążeń czterokołowca zobowiązaniami na trzecich osób, oświadczenie darczyńcy o darowaniu wozu, deklaracja obdarowanego o przyjęciu czterokołowca, termin wydania pojazdu.


internecie
Przygotowane przez: University of the Fraser Valley
Na podstawie: http://www.flickr.com


przedsiębiorca
Przygotowane przez: Inni PR & Marketing
Na podstawie: Inni PR & Marketing


zajęcie
Przygotowane przez: EveryCarListed P
Na podstawie: http://www.flickr.com


Co do reguły darowizna wozu powoduje skutki podatkowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawo dopuszcza przypadki, w których podatek nie będzie konieczny, aczkolwiek powinny zostać przy tej sposobności spełnione określone warunki: stronami umowy darowizny pojazdu są najbliżsi członkowie rodziny, nabycie własności pojazdu (www.autoonline.pl/pojazdy-powypadkowe/dla-kupujacych/twoje-korzysci.html) zostało zgłoszone do właściwego urzędu podatkowego w przeciągu pół roku od dnia dokonania darowizny.


Pozostałe artykuły

Jakie wymagania trzeba spełnić ażeby pracować w Aptece?

technik farmaceutyczny
Przygotowane przez: Carly Lesser & Art Drauglis
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie nie jest łatwo o pracę. Jeszcze trudniej wyszukać zatrudnienie w swoim wyuczonym przez fachu. Zdobywając wykształcenie, zakładamy jednak, że uda się nam uskutecznić zawodowe fantazjowania.


Jeśli wyżej wymienione warunki nie zostaną spełnione, wtenczas darowizna połowy pojazdu bądź całego zostanie opodatkowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla pierwszej grupy podatkowej. Wielkość podatku od darowizny w omawianej sytuacji jest uzależniona od różnych czynników.
19/09/06, 09:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.