Znak towarowy w naszym kraju

Znak towarowy zapewnia możność prędkiej identyfikacji danego towaru lub usługi jako pochodzącego od konkretnego biznesmena.


Jest nim wszelkie oznaczenie, jakie można zaprezentować w sposób graficzny, jeśli owo oznaczenie służy odróżnianiu od siebie produktów jak też usług pochodzących od przeróżnych biznesmenów.
W związku z tym, że symbol towarowy pełni tak istotną rolę w biznesie, normowany jest regulacjami prawa, tak na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W naszej ojczyźnie wiąże Ustawa prawo (moja strona) własności przemysłowej oraz – jako że Rzeczpospolita Polska jest członkiem Wspólnoty Europejskiej – unijne rozporządzenie o wspólnotowym symbolu towarowym. Obydwa akty prawne przewidują możliwość rejestracji towarowego symbolu, dzięki czemu służą ochronie symboli towarowych.


kupony rabatowe
Przygotowane przez: Carol Pyles
Na podstawie: http://www.flickr.com


Ochrona znaku towarowego polega na wyłącznym używaniu symbolu towarowego w sposób zarobkowy. W praktyce oznacza to, że tego konkretnego znaku towarowego może użytkować wyłącznie osoba czy też firma, jaka zarejestrowała w urzędzie znaktowarowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ów znak towarowy możemy bez obawy umieszczać na własnych artykułach czy też na ich opakowaniach jak też wprowadzić je do obrotu pod tym symbolem towarowym. Na znaku towarowym zarobić można jeszcze na inne sposoby, przykładowo znak (polecamy odwiedź serwis) ten możemy sprzedać bądź użyczyć licencji na jego stosowanie.
Ponadto, w razie naruszenia prawa do zarejestrowanego symbolu towarowego, szczególnie przez stosowanie przez konkurenta znaku jednakowego czy też podobnego, osobie, jaka posiada ochronne prawo na znak towarowy przysługuje: prawo do żądania zlikwidowania naruszeń, wydania pozyskanych korzyści i zapłatę opłat licencyjnych za czas bezprawnego użytkowania symbolu.
22/05/25, 09:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.