Jak dużo wynosi podatek od najmu mieszkania i kto musi go sfinansować?

Najem mieszkania może być wyborną formą zysku, w związku z tym masa osób posiadających wolne mieszkanie dzierżawcze decyduje się na jego najem. Ceny za wynajem mieszkania są rozmaite, jednak posiadacze zdołają zarobić od 1000 złotych w górę w zależności od typu, okazałości bądź wyglądu mieszkania. Aczkolwiek musimy pamiętać o tym, iż od każdego zdobywanego przez nas przychodu należy odprowadzić podatek, także od zysków zdobywanych z najmu mieszkania.

polecana strona
Przygotowane przez: Simon Cunningham
Na podstawie: http://www.flickr.com
Osoba, jaka wypożycza mieszkanie może zdecydować się na jedną z dwóch form opodatkowania pieniędzy z najmu.

Prezentowany artykuł Ci się podoba? To odwiedź serwis kuźnia polska, a odnajdziesz większą ilość podobnych informacji, które również będą fascynujące.

Pierwszą z nich jest skala podatkowa - 18 bądź 23 procent, natomiast drugą ryczałt od pozyskiwanych dochodów, który wynosi 8,5 procenta. Wskazane jest zastanowić się nad tym, która opcja jest dla właściciela w wyższym stopniu opłacalna - Dam Dom.

Naturalnie zależy to od konkretnych subiektywnych przypadków oraz od tego jakie koszta płaci posiadacz zaś które lokatorzy. Jeśli na przykład za wynajem mieszkania podatki posiadacz nie ponosi żadnych sumptów - wszystko płacone jest przez lokatorów, zaś sam właściciel zyskuje rocznie 24 tysiące za najem (po 2 tysiące co miesiąc) to w takiej sytuacji niewątpliwie o wiele bardziej dochodowe będzie wybranie ryczałtu, który wyniesie 2040 złotych w toku roku (170 złotych w skali miesiąca), a nie podatku na zasadach ogólnych, gdyż w tej sytuacji kwota ta będzie bezspornie o wiele wyższa i wyniesie 4320 złotych na rok (360 złotych co miesiąc).

Mieszkanie
Przygotowane przez: Ben Heinrich
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak więc widać dzierżawa mieszkania zdoła być rzeczą lekko skomplikowaną. Rozliczenie się z otrzymywanych dochodów jest sprawą niezbędną i z pewnością nie wolno tego pominąć, bo nie zgłoszenie dochodów od wynajmowania mieszkania (zobacz http://partnerzy.pl/skup-mieszkan) może spowodować znaczne sankcje karne w wysokości grzywny.

Niemniej jeżeli jako posiadacz nie chcesz być na wynajmie mieszkania stratny musisz bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej pomyślna.
20/06/27, 07:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.