Czym wyróżniają się fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne deklarują w swoim statucie (i nierzadko również w nazwie) w jakie instrumenty finansowe będą inwestować. Wybór tych instrumentów jest bardzo istotny - wpływa na potencjalny zysk, który fundusz ma szansę wypracować ale również na ryzyko, które wiąże się z inwestycją w dany fundusz.


W związku z powyższym inwestor przed wyborem danego funduszu powinien poznać polITykę funduszu - w które instrumenty inwestuje, określić potencjalny zysk oraz ryzyko, dopasować dla siebie najbardziej odpowiedni fundusz czy portfel funduszy.




Ogólne kryterium zawartości portfela dzieli fundusze na cztery kategorie: pieniężne - fundusze inwestujące głównie w papiery rynku pieniężnego, fundusze dłużne - inwestujące głównie w obligacje, fundusze mieszane - inwestujące w akcje jak i obligacje, fundusze akcji - w większości inwestycja w akcje - niezależny doradca finansowy warszawa.


fundusze inwestycyjne dla firm
Przygotowane przez: Roberto Nieves
Na podstawie: http://www.flickr.com


Drugim istotnym kryterium podziału jest prawne kryterium jakie wynika z obowiązującej w Polsce Ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Według tych przepisów mamy do czynienia z podziałem funduszy w zależności od formy uczestnictwa - fundusze specjalistyczne otwarte, fundusze otwarte oraz zamknięte. Najbardziej popularne są FIO, czyli otwarte fundusze inwestycyjne (dedykowane są praktycznie do wszystkich inwestorów). Inwestor wpłacający pieniądze do funduszu otwartego dostaje w zamian tytuł nazywany jednostką uczestnictwa. Aktywa w jakie mogą lokować podane są w Art. 93 Ustawy. Fundusz otwarty zbywa jednostki uczestnictwa, jakie stanowią prawo udziału w aktywach netto funduszu oraz dokonuje ich odkupienia wyłącznie na żądanie uczestnika funduszu - otwarte fundusze inwestycyjne. Praktycznie każdy może zostać uczestnikiem funduszu otwartego. Tego typu fundusze mogą być zatem wykorzystywane jako fundusze inwestycyjne dla firm.




Podwyższenie kaPITału przez fundusz inwestycyjny to metoda chętnie wykorzystywana przez właścicieli firm (zobacz szybkie finansowanie dla firm) źródło finansowania - łatwiej dostępne niż giełda, zapewniające większe możliwości aniżeli kredyt.
23/05/25, 07:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.