Właściciele firm powinni znać się na obowiązujących przepisach, aby wiedzieć, co robić z pożytkiem dla własnego biznesu

Prowadzenie swojej działalności biznesowej łączy się z koniecznością dobrego rozeznania w ustalonych przepisach prawnych i podatkowych. W wielu przypadkach podobnymi sprawami w zakładach trudnią się działy księgowe, jednak przedsiębiorca też musi poznać te przepisy, by mieć świadomość, jak kierować własną działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szczególną wagę wykazują przepisy prawa podatkowego, których trzeba przestrzegać bardzo skrupulatnie. Czasem przedsiębiorcy nie okazują się świadomi, z jakich alternatyw mają okazję skorzystać.


podatek
Przygotowane przez: Wilson Hui
Na podstawie: http://www.flickr.com
Modernizujesz zakład? Należy to ująć w księgach!

Decydując się na wykonanie działań modernizacyjnych w siedzibie przedsiębiorstwa, warto pamiętać, że poniesione koszty musi się uwzględnić w prowadzonych księgach rachunkowych. Prawidłowe ujęcie wykonanych prac ma kluczowe znaczenie dla kwestii podatkowych, przez co należy wykazać, czy zachodzi zwykły remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wymienionym przypadku mówimy, gdy wykonywana modernizacja ma duży zasięg oraz kończy się podniesieniem wartości użytkowej środka (co to jest ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy przykładowo, jeżeli zakład jest przebudowany lub zostaje kupiona nowa maszyna profesjonalna maszyna do szycia podnosząca efektywność obowiązków.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze także, że istnieje możliwość, by wykonać odliczenie składek zus. Warto wspomnieć, że tego rodzaju udogodnienia ściśle regulują przepisy, więc opłaca się z nimi zaznajomić, aby dowiedzieć się, komu przysługuje taka alternatywa. W sytuacji odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki płacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika, jak również jego współpracowników. Odliczeniu podlegają także składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, jaki podlega opodatkowaniu (czy odliczenie składek zus jest proste).


podatek - tax
Przygotowane przez: GotCredit
Na podstawie: http://www.flickr.com
Możesz przejść na podatek kwartalny

Nie każdy przedsiębiorca jest świadom, że ma szansę uiszczać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej ewentualności mówi się w sytuacji przedsiębiorstw wykazujących status małego podatnika, jak też firm rozpoczynających swą działalność (na ile opłaca sie rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia ochoty przejścia na dany model rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną deklarację.
23/06/22, 15:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.