Ocena pracownika, jako skuteczna metoda kierowania personelem w przedsiębiorstwie

W obecnych czasach zasadniczo w każdej firmie istnieje hierarchia pośród zatrudnionych pracowników. Firma rozdzielona jest na różne wydziały, w których to najęte są osoby pełniące różnorodne funkcje od pracowników produkcyjnych, szeregowych, brygadzistów po kierowników i dyrektorów. Osoby zajmujące wyższe stanowiska mają różne zadania wiążące się z pracownikami znajdującymi się pod nimi między innymi ocenę ich działań.

Kontrola rozwoju i działań pracowników

Ocena pracownika jest procesem, w trakcie którego dokonuje się ewaluacji zachowań, postaw a także stopień wypełniania zadań i dyspozycji służbowych. Realizowane jest w systematycznych przedziałach czasowych. Skuteczna ocena pracownika jest podstawowym mechanizmem w firmie, które pozwala na sprawdzanie oraz kontrolowanie działań jednostek w niej zatrudnionych. Ocena realizowana jest najczęściej za pomocą kwestionariusza, w którym zawarte są kategorie podlegające wartościowaniu razem z poziomem, z jakim pracownik dopełnia standardy z określonej kategorii. Często związana jest z procedurą wynagrodzeń w firmie, w związku z czym jest ważnym czynnikiem oddziałującym na funkcjonowanie jej polityki kadrowej.

monitoring pracowników
Przygotowane przez: Tristan Nitot
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najbardziej skuteczna ocena pracownika

Aktualnie wyróżnia się różnorodne sposoby ewaluacji pracowników. Jest to chociażby ocena 360 stopni. Technika ta uznawana jest za najbardziej pracochłonną, ale dającą najwięcej informacji pracodawcy. Opiera się ona na pozyskiwaniu informacji odnośnie pracownika z różnych źródeł. Przeprowadza się rozmowy lub ankiety z osobami z najbliższego środowiska pracownika między innymi z zwierzchnikiem, kolegami, podwładnymi a nawet z klientami.

Sądzimy, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to na tej witrynie (https://adwokatzarnowski.pl/najwazniejsze-zasady-dziedziczenia-spadku/) masz możliwość wyszukać kolejne interesujące wiadomości. Opowiedz o swoich odczuciach.

W skład tej ewaluacji wchodzi również samoocena pracownika podlegającego ewaluacji. Po uzyskaniu wszystkich informacji dokonuje się zestawienia samooceny umiejętności pracownika z wiadomościami na jego temat uzyskanymi od osób, które, na co dzień z nim pracują i go obserwują. Ma ona na celu wyeksponowanie pracownikom ich mocnych i słabych stron. Ocena 360 stopni uznawana jest też za najbardziej obiektywną ewaluację wydajności i skuteczności ludzkich zachowań w pracy oraz doskonałą metodę pomiaru postępu miękkich kompetencji.
21/12/29, 07:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.