Emigracja zarobkowa

Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, iż w ostatniej dekadzie pracował zarobkowo poza granicami naszego kraju. To znaczy, że za chlebem wyemigrowało 3,3 mln Polaków. Co interesujące, zainteresowanie pracą poza granicami nie słabnie pośród Polaków od lat.
autobus
Przygotowane przez: shrinkin'violet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Elementem mającym największy wpływ na migracje zarobkowe jest wiek.

Jeżeli chcesz wyszukać artykuły na omawiany temat, to przejdź tutaj opony zimowe 19 i przejrzyj inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

W ostatniej dekadzie jeden na czterech badanych w wieku 35 pracował poza granicą. Wśród przedstawicieli pozostałych kategorii wiekowych odsetek nie był większy niż 12 procent. Najniższy był wśród osób najstarszych, w wieku 55-65 i więcej odsetek wynosił 1. Kolejnym co do ważności czynnikiem determinującym ochotę do podjęcia pracy poza granicą jest płeć. Pracę za granicą nagminniej podejmowali mężczyźni (16 % z ankietowanych). Wśród pań było to jedynie 7 %. Grupą najchętniej wyjeżdżającą są mężczyźni w wieku 25-35 lat. W ostatniej dekadzie czterech na dziesięciu pracowało poza granicą. Co interesujące, wpływu na gotowość do emigrowania nie ma wykształcenie. Doświadczenie zatrudnienia za granicą potwierdza niemal tyle samo ludzi z wykształceniem uniwersyteckim (13 proc.), maturalnym (14 proc.) jak też zawodowym (13 proc.). Odstępstwem są pracownicy z wykształceniem podstawowym, tylko trzy na sto pracowały poza granicą. Badacze przyjrzeli się także, które grupy społeczno-zawodowe najczęściej wyjeżdżają "za chlebem". Tak więc najczęściej emigrowali pracownicy wykwalifikowani - 26 procent i pracownicy usług - 22 proc. Warto też dodać, iż niezwykle wysoki odsetek jest wśród bezrobotnych - aż 25 proc. Prowadzi to do oczywistego wniosku, że wyjazdy zarobkowe poza granicę wiążą się z trudnościami w znalezieniu pracy w kraju, ale może również wskazywać, iż doświadczenie pracy za granicą niekoniecznie pomaga w znalezieniu pracy w kraju.


Pozostałe artykuły

Praca za granicą bez znajomości języka. W jaki sposób ją dostać? Ile można zarobić?

rzeczoznawca majątkowy
Przygotowane przez: manishibhatt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Za granicą pracuje grubo powyżej 2 mln rodaków. Jakaś część z nich włada biegle językami obcymi, a cząstka - mimo tego, iż mówi wyłącznie po Polsku - i tak decyduje się na pracę za granicą. W jaki sposób sobie radzą?

autobus firmowy
Przygotowane przez: calflier001
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dokąd za "za chlebem"? Busy do Niemiec pełne są Polaków wyjeżdżających za chlebem - ponad jedna trzecia badanych - 38 %) pracowała tam czy pracuje obecnie. Następne miejsca zajmują: Wielka Brytania - 21 proc., Królestwo Niderlandów - 12 procent, Norwegia - 8 proc., Stany Zjednoczone - 8 proc., Italia 7 % oraz Republika Francuska - 6 proc.
Procent rodaków zupełnie nie zainteresowanych pracą za granicą wyn.

Masz niedosyt informacji na czytany temat? Zajrzyj na nową witrynę i tam oczekuje na Ciebie dalsze istotne opracowanie tej sprawy.

78 procent. Dla porównania, najwyższy był w 2008 r. i wynosił 85 proc.
20/05/06, 09:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.