Kołobrzeg - zasada na świetne wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to słynne kurorty morskie i uzdrowiska, aczkolwiek ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez parę wieków był miastem – fortecą, czego dowodem są zachowane do teraz fortyfikacje. Sporo z nich jest adaptowanych do sprawowania innych, dzisiejszych funkcji i służą one zarazem mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto ceni sobie aktywny odpoczynek, organizując wczasy dwa tysiące czternaście może, zatem śmiało postawić na Kołobrzeg!


Gdańsk
Przygotowane przez: MrSco
Przykładem nowatorskiego pomysłu na stare budowle jest Wilczy Fort, na obszarze, którego zrobiono amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest bardzo dużo imprez kulturalnych. Pierwotny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której imprezują wilki morskie.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem konstrukcji gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP wybudowana w czwartym wieku i mająca w swym wnętrzu wiele wartościowych rekwizytów, między innymi krucyfiks "figura życia" z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z 26 scenkami z życia Jezusa Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Kolejnym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich powinno się wyróżnić ratusz miejski z 1832 r. przypominający trochę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, w której przedstawiane są wystawy kołobrzeskich artystów. Trzeba także zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP. Wyjątkowo interesującym miejscem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można zobaczyć kolekcję synoptyczną, obejmującą rzeczy, które kiedyś wykorzystywano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Trzeba również zerknąć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów wykorzystywanych od początkowego średniowiecza do teraźniejszości.

Miasto Kołobrzeg jest położony u ujścia rzeki Parsęty i to właśnie tu umieszczono port morski, z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma również własne molo, które uzyskując długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Odpływają stąd małe statki wycieczkowe, które wykonują niedługie rejsy widokowe. Symbolem miasta jest również latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego w trakcie II Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest otworzona do zwiedzania. Między molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą nadmorską promenadę wykonano w 1994 r. zastępując starą, rozwaloną przez huragan. Aleja graniczy z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem między Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z Bałtykiem. Warto zaznaczyć, że Kołobrzeg jest najpotężniejszym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W Kołobrzegu a także w jego okolicach są źródełka wody mineralnej, solanki oraz zasoby borowiny. Kuracjusze przyjeżdżają tu głównie w celu leczenia schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża należy do najbardziej bezpiecznych i najlepiej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest obszerna i piaszczysta i ciągnie się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest słynnym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty i festiwale, między innymi.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy "Na Fali", Regaty "Srebrny Dzwon", Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze", Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Interfolk", Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny "Papkinada" oraz Sunrise Festival.

Fani natury mogą wybrać się do znajdującego się przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest zbiorowiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tu jedyne stanowisko w Polsce.

Czy zaintrygowałyby Cię bonusy (http://www.equiversum.pl/pl/c/Odziez-ochronna/26) na ten temat? Zapraszamy do przeczytania następnego wpisu. Tam zaznajomisz się z przeróżnymi detalami.

Stworzono tu też dwa tereny Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Miłośników dwóch kółek zapewne zainteresuje informacja, że w Kołobrzegu zaczyna się parę tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także przebiega przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***
Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście we Władysławowie można odnaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na poniższe linki:
- wczasy Władysławowo (strona ruszajwpolske.pl)
- agroturystyka Władysławowo
23/02/01, 07:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.