Gdy za oknami jesień, sięgnij po książkę!

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Jak pokazują badania, aż 42 % rodaków wykazuje brak zainteresowania książką. Wyniki te nie brzmią optymistycznie, gdyż człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój.
Czytająca dziewczyna
Przygotowane przez: Mark Turnauckas
Na podstawie: http://www.flickr.com
To prawda - jeśli chwycimy do ręki książkę, w parę chwil zorientujemy się, iż nie jest to zabawa łatwa, lekka i przyjemna. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci przedstawione za pomoc czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może nadal korzystać z długiego urlopu.

Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane: zarówno miejsce, czas, bohaterów. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role, planujemy tło i kierujemy akcją. Każdy scena (zobacz eventroom warszawa) powstaje w naszej głowie. Interesująca książka pobudza i ożywia umysł.

Pozostałe artykuły

Czytanie, jako intrygujące, niezwykle pasjonujące i mało kosztowne hobby

czytanie z dziećmi
Przygotowane przez: Chris_Parfitt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aktualnie żyjemy w czasach, gdzie czytanie staje się coraz mniej lubiane. Mnogość osób woli obejrzeć film zamiast przeczytać książkę, na domiar tego Net jest teraz tak powszechny, iż większość czasu spędzamy przed komputerem na portalach społecznościowych, przeróżnych stronach internetowych, co powoduje, że nie mamy już ani czasu ani nieraz chęci na czytanie książek.


Mężczyzna czytający książkę
Przygotowane przez: zenjazzygeek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czytanie równocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, gdyż jest mocno związane z mówieniem i pisaniem. Tych, którzy nie czytają nic albo niewiele, bez trudu można poznać. Ujawniają się częstym używaniem zwrotów typu: „Właściwie wiesz, o co mi chodzi”, „No… ten...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Opis ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do słowa „fajny” lub „okej”.

Język w książkach jest bogaty, ciekawy i piękny. Całkowicie inny niż ten, który oferuje nam telewizja, i którym znaczna część Polaków mówi na co dzień. Mocno ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu inteligencji odbiorcy.

Cena książek? Czasami może wzbudzać niechęć. Ale kto każe nam robić zakupy w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.
19/07/16, 07:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.