O nauce obcego języka

Istnieje przeświadczenie, że samodzielne nauczenie się obcego języka jest to kwestia nadzwyczaj trudna czy wręcz niewykonalna. Większość osób uważa, iż jest to zagadnienie tak złożone, iż nastręcza uczęszczania na szkolenia kierowane przez należycie wykwalifikowanych nauczycieli. Jest to przekonanie z gruntu nieprawdziwe.


Jeśli przez chwilę zastanowić się, to dojdziemy do wniosku, że właściwie zawsze jeśli czegoś się uczymy, to uczymy się sami. Trzeba coś pojąć lub wyćwiczyć pewne umiejętności i nikt za nas tego nie uczyni. W nauce języka obcego nie da się pójść "na skróty". Nauka pod kierownictwem instruktora różni się od nauki samodzielnej jedynie tym, że to instruktor wybiera nam kolejne informacje i umiejętności do opanowania. W związku z tym jeśli by samemu mieć pojęcie, czego akurat trzeba się w danej chwili przyuczyć, instruktor okazałby się zbytecznym.

Jest jeszcze jedna rola nauczyciela nauki języka obcego. Przez pochwały a także nagany, poprzez stawianie ocen ma on motywować uczącego się do regularnej pracy.
Włochy
Przygotowane przez: Julia Maudlin
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tego elementu w samodzielnej nauce oczywiście nie ma. Kiedy ktoś potrzebuje motywacji zewnętrznej, aby nauczyć się obcego języka, rzecz jasna nie będzie w stanie nauczyć się go na własną rękę. Bywa i tak, że instruktor miast zachęcić zniechęci do nauki obcego języka. Etap późniejszy to lekcje z native-speakerem, który nie musi być zawodowym nauczycielem języka obcego. Nieistotne czy będzie to język francusku, chiński czy też język włoski, to do nas należy podjęcie decyzji, czy podejmiemy się nauki obcego języka na własną ręką czy będzie dla nas lepszą nauka w grupie pod okiem nauczyciela.

Korzyści jakie daje ta ostatnia opcja to: sposobność wzajemnej
konwersacji pomiędzy uczniami, dwustronnej oceny, motywacji ze strony nauczyciela, obiektywna ocena dotychczasowych osiągnięć. Jak odnaleźć sprawdzoną szkołę nauczającą obcych języków w swym mieście? To nic trudnego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: szkoła włoskiego Warszawa, a odnajdziemy całe mnóstwo wyników. Sprawdźmy jeszcze opinie pośród forumowiczów albo własnych znajomych na temat konkretnej szkoły i już można zabierać się do efektywnej pracy.
20/09/02, 07:26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.