Kurorty w naszym kraju

Jednym z popularniejszych uzdrowisk w naszej ojczyźnie do końca Drugiej Wojny Światowej było uzdrowisko niemieckie. Jak to zdarza się na Dolnym Śląsku historia ta jest złożona, ale tym samym niezwykle ciekawa. Polanica-Zdrój przez znaczną część swojego istnienia była wsią, wpierw należącą do książąt śląskich a potem właścicielami dóbr byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Przygotowane przez: www.villaalina.pl
Na podstawie: www.villaalina.pl
O istniejących w okolicy kwasowych źródłach wiedziano już w XVI w., zatem za czasów gdy władali osadą Jezuici.

Ciekawisz się owym tematem? Czytaj więc dalej wybielanie zębów warszawa wilanów o tym punkcie w nowym artykule, który dla Ciebie stworzyliśmy. Sądzimy, że Ci się spodoba.

Wzmiankowano o nich w charakterystyce Ziemi Kłodzkiej, jednak nie były one używane do leczenia. Z zapisków wynika że była ta woda przedmiotem sprzedaży.


Przełomem dla wioski był rok kalendarzowy 1873, to jest rok zjednoczenia Niemiec. Od tego okresu wieś Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W trzy dekady później kuracjusz mógł przebierać wśród dziesięciu hoteli ulubiony hotel Polanica Zdrój (przeczytaj więcej). Z początkiem XX w. kurort "przeżywa" swoje "złote czasy". Wskutek skutecznej reklamy wyjazdy do Polanicy-Zdrój zrobiły się ogromnie modne. W 1933 r. zostaje opublikowany informator w języku polskim dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała aż do Drugiej Wojny. Kurort zyskał międzynarodową sławę. Po II Wojnie miejscowość uzyskała prawa miejskie.

Z przyjemnością zalecamy te informacje do poczytania. Znajdziesz tutaj wiele cennych wskazówek, jakie warto wprowadzić w swoim życiu.Dzisiaj Polanica-Zdrój proponuje turyście nieźle rozwiniętą sieć tras turystyki pieszej. Możemy chodząc nimi podziwiać drzewa świerkowe jak też młodsze, zasadzone celowo lasy bukowe. Z uwagi na lokalizację w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój jest wyśmienitym miejscem dla wypoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem kurortu była m.in. pani Maria Dąbrowska.

Pozostałe artykuły

Wypoczynek w polskich górach

Góry Stołowe
Przygotowane przez: Eri_pl
Na podstawie: www.flickr.pl
Góry Stołowe
Przygotowane przez: Eri_pl
Na podstawie: www.flickr.pl
O urlopie myślimy cały rok. Gdy długie zimne godziny nam doskwierają, bierzemy broszury biur podróży i podziwiamy cudowne fotografie. Często są to malownicze widoki z lazurowym morzem w tle. Od dawna wielką popularnością obdarzamy urlopy za granicą , w nadmorskich kurortach. Uwielbiamy Grecję, Włochy, Egipt,a także Tunezję, czy Turcję. Przywykliśmy do błogiego lenistwa na plaży i jedynie w ten sposób wyobrażamy sobie udany wypoczynek.


Klimat podgórski jest szczególnie sprzyjający tym z nas którzy usiłują rzucić palenie lub borykają się ze schorzeniami układu oddechowo. Warto zatem planując letnie wojaże wpisać w wyszukiwarkę frazę: hotel Polanica Zdrój. Interesujące jest to, że kurort jest prekursorem w sferze chirurgii plastycznej. Stanął tu pierwszy w Naszym kraju szpital o tejże specjalności (tu oferta hotelu w Polanicy Zdrój).

Kolejną nowinką - tym razem językową - jest spór językowy dotyczący nazwy tejże miejscowości. Do 1925 r. niemiecka nazwa osady pisana była z błędem ortograficznym "Zdrój-Polanica", odwrotnie niż jest to powszechnie przyjęte.
20/06/02, 08:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.