Dzisiejszy marketing, jaki powinien być żeby przynosić efekty?

Marketing w potocznym znaczeniu jest identyfikowany z reklamą. Jest to tak powszechne przeświadczenie, że nawet fachowcy czasem zawężają tą dyscyplinę nauk ekonomicznych do tego fragmentu działalności marketingowej. W tradycyjnym rozumieniu marketing miał badać potrzeby klienta, niekiedy stwarzać je, oraz troszczyć się o to by firma posiadała aktualne dane o tym czego pożąda konsument.
ozdobny flakonik z perfumami
Przygotowane przez: Felix Padrosa Photography
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednocześnie należałoby sprawić by klient dobrze kojarzył biznes i towar lub usługę. Takie dążenie do zademonstrowania konsumentowi iż poza zyskiem frapuje nas istota ludzka jako taka nie musi być od razu postępowaniem podyktowanym cynizmem. Im bardziej szczere będzie zaangażowanie firmy w dowolny cel charytatywny tym lepiej z punktu spojrzenia marketingu. Jednym słowem, jeśli prezes chce przeznaczyć jakieś preparaty do dezynfekcji na chlubny cel, dlaczego się tym nie pochwalić, konstruując w ten sposób korzystny wizerunek firmy?


Oczywiście dział marketingu powinna również zadbać o to, by we właściwy sposób dbać o wymogi użytkownika i spełnić jego oczekiwania. Także winna zaspokoić oczekiwania co do metody sprzedaży, niejako zapakowania artykułu. (Stąd wymagania w firmach ubezpieczeniowych co do odzienia pracowników). Współcześnie o to by konsument dobrze kojarzył przedsiębiorstwo dba się na czasem bardzo niuansowych poziomach, przyznaję czasem dość dyskusyjnych. Używa się na przykład w przedsięwzięciach promocyjnych zapach.
W latach 90-tych XX w. dowiedziono, iż wykorzystanie właśnie aromatu może powiększyć sprzedaż towaru i tak narodził się tak zwany marketing zapachowy. Dowiedz się więcej: kuszące zapachy. Jako przykład może tutaj posłużyć takie ustawienie nawiewu powietrza w piekarni, żeby aromat świeżego towaru rozchodził się po całej okolicy piekarni - takowe postępowanie może przynieść wzrost obrotów, bowiem z jednej strony pobudza łaknienie konsumenta z drugiej zaś strony aromat świeżutkiego bochenka jest klarownym sygnałem, że produkt który proponuje piekarnia jest najwyższej próby.


Pozostałe artykuły

Ocena rezerw, międzynarodowy standard rachunkowości 19

Pieniądze
Przygotowane przez: Jan Fidler
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rzeczywistość jest taka, że ekonomia nie jest banalna. Dodatkowo sporo spraw to czyste wyzwania ekonomiczne, z którymi mogą poradzić sobie tylko wyszkolone osoby. Na szczęście na wiele ekonomicznych spraw istnieją szablony, z których można korzystać. Jednak należy nie zapominać, że każda sytuacja mimo pewnych wzorców musi zostać indywidualnie rozpatrywana.


kwiaty
Przygotowane przez: jacinta lluch valero
Na podstawie: http://www.flickr.com
Marketing zapachowy stosuje się też w różnych innych obszarach, dajmy na to we fryzjerstwie czy w perfumerii. Ustalono, że niektóre aromaty wywołują u ludzi stan spokoju, co może ich skłaniać do skorzystania z naszych usług a już z pewnością spowoduje że choćby przelotnie zaciekawią się naszą działalnością a nasz towar zaistnieje w ich świadomości.
22/11/05, 07:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.