Dzisiejszy marketing, jaki powinien być żeby przynosić efekty?

Marketing w potocznym znaczeniu jest identyfikowany z reklamą. Jest to tak powszechne przeświadczenie, że nawet fachowcy czasem zawężają tą dyscyplinę nauk ekonomicznych do tego fragmentu działalności marketingowej. W tradycyjnym rozumieniu marketing miał badać potrzeby klienta, niekiedy stwarzać je, oraz troszczyć się o to by firma posiadała aktualne dane o tym czego pożąda konsument.
ozdobny flakonik z perfumami
Przygotowane przez: Felix Padrosa Photography
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednocześnie należałoby sprawić by klient dobrze kojarzył biznes i towar lub usługę. Takie dążenie do zademonstrowania konsumentowi iż poza zyskiem frapuje nas istota ludzka jako taka nie musi być od razu postępowaniem podyktowanym cynizmem. Im bardziej szczere będzie zaangażowanie firmy w dowolny cel charytatywny tym lepiej z punktu spojrzenia marketingu. Jednym słowem, jeśli prezes chce przeznaczyć jakieś preparaty do dezynfekcji na chlubny cel, dlaczego się tym nie pochwalić, konstruując w ten sposób korzystny wizerunek firmy?


Oczywiście dział marketingu powinna również zadbać o to, by we właściwy sposób dbać o wymogi użytkownika i spełnić jego oczekiwania. Także winna zaspokoić oczekiwania co do metody sprzedaży, niejako zapakowania artykułu. (Stąd wymagania w firmach ubezpieczeniowych co do odzienia pracowników). Współcześnie o to by konsument dobrze kojarzył przedsiębiorstwo dba się na czasem bardzo niuansowych poziomach, przyznaję czasem dość dyskusyjnych. Używa się na przykład w przedsięwzięciach promocyjnych zapach.
W latach 90-tych XX w. dowiedziono, iż wykorzystanie właśnie aromatu może powiększyć sprzedaż towaru i tak narodził się tak zwany marketing zapachowy. Dowiedz się więcej: kuszące zapachy. Jako przykład może tutaj posłużyć takie ustawienie nawiewu powietrza w piekarni, żeby aromat świeżego towaru rozchodził się po całej okolicy piekarni - takowe postępowanie może przynieść wzrost obrotów, bowiem z jednej strony pobudza łaknienie konsumenta z drugiej zaś strony aromat świeżutkiego bochenka jest klarownym sygnałem, że produkt który proponuje piekarnia jest najwyższej próby.


Pozostałe artykuły

Wiele niewielkich i dużych firm korzysta z usług doradców wykwalifikowanych w obszarze finansów

finanse
Przygotowane przez: Sean MacEntee
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prowadząc własną aktywność gospodarczą trzeba być wykwalifikowanym w wielu aspektach, aby wszystkie procesy zachodzące w korporacji następowały bez problemów. Nie zawsze jednak da się całość pełnić samemu, bowiem brak specjalistycznej wiedzy na to nie zezwala. Wskazane jest aby wtenczas rozważyć nawiązanie współpracy ze specjalistą, jaki ma kompetentną wiedzę. Kapitalnym przykładem jest bez wątpienia dział finansów, który niejednokrotnie wywołuje kłopoty początkującym biznesmenom. Jeśli więc mamy w planach otworzenie własnej działalności gospodarczej wskazane jest aby pomyśleć o współpracy z konsultantem.


kwiaty
Przygotowane przez: jacinta lluch valero
Na podstawie: http://www.flickr.com
Marketing zapachowy stosuje się też w różnych innych obszarach, dajmy na to we fryzjerstwie czy w perfumerii. Ustalono, że niektóre aromaty wywołują u ludzi stan spokoju, co może ich skłaniać do skorzystania z naszych usług a już z pewnością spowoduje że choćby przelotnie zaciekawią się naszą działalnością a nasz towar zaistnieje w ich świadomości.
21/06/04, 08:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.