Zobowiązania chlebodawcy wobec pracownika

Zobowiązania chlebodawcy w stosunku do pracownika można w zasadzie podzielić na ogólne jak też szczegółowe. Wszelkie wypływają z regulacji prawa pracy kodeksu pracy albo ustaw szczegółowych.


Jakie podstawowe obowiązki ma chlebodawca wobec pracobiorcy? Obowiązek zatrudniania pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-porzucenie-pracy-przez-pracownika) oraz obowiązek wypłacania zatrudnionemu uposażenia za wykonaną pracę to dwa najważniejsze ogólne obowiązki pracodawcy. Obowiązek angażowania pracobiorcy wynika oczywiście z mocy umowy o pracę bądź innego aktu, który jest podstawą zatrudnienia pracownika (na przykład aktu mianowania). W jego zakresie leży użyczenie zatrudnionemu stanowiska pracy w zakładzie, na jakim winien on świadczyć pracę, do której jest zobowiązany. Pracodawca zobowiązany jest zatrudniać pracowników zgodnie z kwalifikacjami jak też doświadczeniem zawodowym pracownika, a także jego stanem zdrowia. Zatrudnianie powinno odbywać się przy pracach, które są dopuszczalne dla poszczególnych osób (dla przykładu pań). Pracodawca ma obowiązek zaznajamiania pracowników, jacy podejmują pracę z obszarem ich obowiązków, a także z ich przywilejami. Jakie obowiązki organizacyjne ma chlebodawca? Pracodawca powinien zorganizować proces produkcyjny jak też zapewnić, aby przebiegał on w przyjętym porządku pracy. Chlebodawca musi też opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.


długi
Przygotowane przez: Bryant Surety Bonds
Na podstawie: http://www.flickr.com


Chlebodawca winien również dążyć do uczynienia zakładu środowiskiem wolnym od dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć kalectwo, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, wyznanie, a także ze względu na pracę na czas określony czy też nie określony czy w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.


Pozostałe artykuły

Sprawdź, jak szybko i bez żadnych trudności rozliczyć swój PIT za poprzedni rok!

pit 2017
Przygotowane przez: Dimitris Karkanis
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rozliczenie PIT-ów to coroczny obowiązek, który musi spełnić każdy z nas co roku. Zwykle mamy z tym sporo trudności z zabraniem się za rozliczanie PIT-a - tymczasem okazuje się, że zwykle nie ma kompletnie się czego obawiać i jeśli tylko nie prowadzisz żadnych dziwnych rozliczeń i pracujesz przykładowo na jednej umowie o pracę, wówczas bez wątpliwości będziesz mógł samodzielnie obliczyć wysokość należnego podatku.


Czy chlebodawca ma obowiązek troszczyć się o kwalifikacje zawodowe pracobiorców? Tak, pracodawca powinien udzielać pracownikom pomocy w podnoszeniu tychże kwalifikacji. Jest to zresztą jedna z podstawowych reguł prawa pracy.
23/01/27, 07:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.