Masz zaległy urlop? Dowiedz się, jak wyliczyć przysługujący ci ekwiwalent

Wczasy to jeden z wyjątkowo oczekiwanych okresów na przestrzeni roku. I dla rodziców, którzy mogą odetchnąć od codziennego kieratu, i dla maluszków, które wreszcie mogą spędzić czas z mamą oraz z tatą, w trakcie zwykłego tygodnia bowiem nie przydarza się to za często.

Jednakże mimo iż każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje wypoczynek, nie każdy jest w stanie skorzystać z urlopu – czy to z powodów osobistych, czy ze względu na wygaśnięcie albo rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego pracującej osobie przypada adekwatny ekwiwalent w zamian za wolne dni. Jak wobec tego wyliczyć, jak wysoka suma nam przysługuje?

Rozpocznijmy od tego, iż urlopu nie można się zrzec, jest prawem przysługującym wszystkim zatrudnionym, stąd ekwiwalent. Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od współczynnika określanego na każdy rok kalendarzowy. Nie zawsze bowiem mamy taką samą liczbę dni, w jakich będziemy pracować, z racji na przykład przypadających świąt, dlatego też współczynnik ten nie może być jednakowy.
ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Przygotowane przez: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Oprócz tego na wielkość ekwiwalentu ma wpływ przeciętne wynagrodzenie pracownika. Zarobki zaś odróżniają się w zależności m.in. od piastowanego stanowiska czy firmy, w której pracuje. Wynagrodzenie musi być określone w stawce miesięcznej, a jeśli zatrudnionemu przysługują finansowe dodatki, na przykład premie, także trzeba je uwzględnić wedle norm ustalonych w przepisach. Kwestie ekwiwalentu bowiem regulowane są przez specjalne zarządzenie wydane przez MPiPS. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, powinieneś dogłębniej zapoznać się ze wskazanym tekstem na serwisie .

Nie zapominajmy, iż w przypadku, gdy pracodawca decyduje się zawrzeć kolejną umowę o pracę z miejsca po rozwiązaniu poprzedniej, nie jest zobowiązany wypłacać ekwiwalentu. Nie przysługuje on też ludziom, którzy zatrudnieni są w oparciu o kontrakt menadżerski, ponieważ nie gwarantuje on płatnych urlopów --> artykuł na blogu kancelarii. Jeżeli jednak pracujesz na podstawie umowy o pracę, możesz dowolnie z niego korzystać. Praca (zobacz zasiłek dla bezrobotnych 2019) pracą, lecz wypoczynek każdemu jest potrzebny, chociaż po to, aby odświeżyć umysł i z nowym zapałem wrócić do wykonywania obowiązków.

Podoba Cię ten artykuł? Zatem zobacz ponadto to, tu też znajdują się tylko świetne informacje, które na pewno Cię zainteresują.

Nieustanna praca może wprowadzić marazm i sprawić, iż o wiele zmniejszy się nasza wydajność, więc gdy tylko przydarzy się taka okazja, wyjedźmy na kilka dni, a szybko poczujemy przypływ sił.
21/10/29, 07:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.