Co wypada wiedzieć na temat słuchowisk radiowych?

W czasach dostępu do programów telewizyjnych niemal zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie do końca wie, czym one były.


W nieprawdopodobnie wielkim skrócie słuchowisko można nazwać teatrem radiowym. W odróżnieniu tak naprawdę o teatru telewizji, który był polską specjalnością, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było oczywiście słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Było to w latach 20-tych minionego stulecia. Słuchowiska niezwykle szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli możliwość po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w czasie rzeczywistym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze nasze słuchowiska radiowe, które nadawane były w czasie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed nastaniem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Należy wiedzieć, że, z tych archiwalnych nagrań, które nagrano przed czasem wojennej zawieruchy nic nie zostało. Aby dowiedzieć się więcej kliknij słuchowiska w Fonopolis.


Spiker radiowy
Przygotowane przez: Brangwyn Jones
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do tradycji radiowych słuchowisk powrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z mocniej na czasie słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze wysłuchali kolejnego, bardzo modnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych audycji utrzymuje się na stałym od lat poziomie. Zyskały już w dużym stopniu radiowej telenoweli. Przede wszystkim większość radiowych słuchowisk to produkcje dla dorosłych. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze także o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla małych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem wyjątkowo trudnym.

Jeżeli zaprezentowany tekst zabrał Cię w niepoznany rejon wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ masz możliwość poznać pozostałe informacje tutaj - kliknij na ten link oraz poczytaj więcej.

Niezbędny jest nie tylko sprawdzony scenariusz, ale także rewelacyjni aktorzy. Bez najmniejszych wątpliwości jest to klucz do osiągnięcia dużego sukcesu.
20/07/04, 08:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.