Intercyza jest to słowo na opisanie przedmałżeńskiej umowy dotyczącej majątku, jednak intercyzę można podpisać w trakcie trwania małżeństwa. Umowa taka w związku z tym może, lecz wcale nie musi, poprzedzać zawarcie małżeństwa. Zwykło się uważać, iż jest jeden rodzaj intercyzy, to znaczy taki, jaki opisuje całkowitą rozdzielność majątkową małżonków. To jednak nie jest prawdą, bowiem intercyza może ograniczyć zakres wspólnoty majątkowej, ale i go zwiększyć.
Prawo rodzinne przewiduje, iż można zawrzeć różne typy umowy przedmałżeńskiej, natomiast umowa tego typu powinna być zawarta pod postacią aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Tego typu rygor znaczy, iż nie zachowanie formy aktu notarialnego będzie skutkować nieważnością intercyzy. W czasie trwania małżeństwa możemy zmienić, albo też znieść umowę dotyczącą majątku. Zrezygnowanie z powyższego porozumienia majątkowego, bez rozwodu, będzie skutkowało powstaniem ustawowej wspólności majątkowej. Kiedy weźmiemy ślub bez intercyzy, to wejdzie w życie tak zwana wspólnota majątkowa.
Przygotowane przez: 24oranges.nl
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obejmuje ona wszystkie przedmioty majątku, które zostały nabyte podczas trwania takiej wspólnoty, czyli od momentu jej ustanowienia. Małżonkowie więc są współwłaścicielami takich części składowych
majątku. Jednakże, wspólność nie obejmie majątku osobistego poszczególnych
współmałżonków. Może też tak się zdarzyć, iż małżonkowie zechcą zmniejszyć zakres majątku wspólnego. W tej sytuacji w umowie przedmałżeńskiej wskazuje się dodatkowe rodzaje przedmiotów majątku, które nie będą objęte taką umową. W tej sytuacji prawo (
kancelarie adwokackie częstochowa) nie stawia większych przeszkód w wyłączaniu konkretnych grup. Ograniczenie wspólności polega na tym, iż w umowie opisuje się, która część majątku wspólnego będzie stanowiła majątek osobisty małżonków. Oprócz tego, możemy działać w drugą stronę, czyli poszerzyć wspólnotę majątkową. W tej sytuacji ustawodawca zakazuje konkretnych czynności - użyteczny link.