Mąka oraz jej wielorakie zastosowanie w życiu codziennym

Mąka jest artykułem powstałym na skutek rozdrobnienia ziarna zbóż lub innych roślin. W zależności od typu gatunku, z którego pozyskano mąkę może zostać ona zastosowana do rozlicznych zamysłów: paszowych, spożywczych bądź przemysłowych.
Poradnik miłośnika makaronu
Przygotowane przez: Międzybrodzkie Makarony
Na podstawie: Międzybrodzkie Makarony
Ze względu na wykorzystanie w przemyśle spożywczym mąkę dzielimy na: chlebową (pszenna i żytnia), wykorzystywaną do wypiekania chleba, a również innych wyrobów piekarniczych oraz niechlebową (z innych zbóż, kartofli, gryki) stosowaną jako dodatek do mąk chlebowych, czasami też samodzielnie. Pośród nich możemy wyróżnić mąki stosowane do wypiekania chleba dla chorych na celiakię. Są to: mąka kukurydziana oraz ryżowa.

Chcąc zaprezentować przebieg pozyskania mąki z ziarna zbóż najlepiej posiadać pojęcie o budowie ziarnika. Ziarno jest zbudowane z okrywy owocowo-nasiennej nazwanej łuską (dostatniej w błonnik oraz składniki mineralne), tuż pod nią mieści się powłoką aleuronowa niosąca dużo białek, witamin i pewne ilości tłuszczu. Zarodek jest najmniejszą cząstką ziarna, niesie on sporo tłuszczu oraz białka o znacznej wartości (dalej o tym jak to transportować szczegóły).


Pozostałe artykuły

Jak poradzić sobie w czasie kryzysu?

coaching
Przygotowane przez: Sacha Chua
Na podstawie: http://www.flickr.com
Panujący na całym globie kryzys spędza sen z powiek właścicielom najróżniejszych firm. Dzisiejsze czasy nie są dla nich zbyt łaskawe. Mnóstwo rodaków, dbając o domowy budżet, mocno ucina wszystkie niepotrzebne koszty. Nie jest w takiej sytuacji prosto zainteresować potencjalnego nabywcę nawet najbardziej efektywną promocją. Klienci nie dają się teraz złapać jedynie na wielkie zniżki cenowe. Wymagają oni właściwego podejścia. Jeśli zatem chcemy jak najlepiej dla naszej działalności, trzeba szybko zdecydować się na consulting.


Środkową część ziarna, a jednocześnie najogromniejszą stanowi tak zwane bielmo. Mieści ono węglowodany i białka. Produkcja mąki polega na przemiale ziarna, tzn. na automatycznym rozkruszeniu oczyszczonego ziarnika z pomocą profesjonalnych urządzeń w taki sposób, by rozdzielić jego środkową część, a więc bielmo mączyste od zewnętrznej powłoki, to jest okrywy owocowo-nasiennej. W taki sposób z rozdrobnionego bielma produkowana zostaje mąka, a oddzielona warstwa owocowo-nasienna tworzy otręby.

Zakupując bielszą mąkę, powinniśmy wiedzieć, iż zawiera ona mniej błonnika, składników mineralnych jak też witamin z grupy B, zaś sporzej skrobi.

Absorbujący artykuł? Jeśli tak myślisz, to kliknij tu, w serwisie księgowa pruszcz gdański, który w tamtym miejscu znajdziesz, także jest coś interesującego!

Stąd najlepiej wybierać mąki ciemniejsze, mieszczące więcej substancji pożywnych, błonnika oraz witamin z grupy B, a również witaminę E. Cechy dobrej jakościowo mąki: kolor - zależy od rodzaju a także pochodzenia: od biało-kredowej poprzez biało-żółtą po szarawą, zapach – charakterystyczny nieco słodkawy.

przenośniki 2
Na podstawie: sxc.hu
W przemyśle zbożowym i paszowym wykorzystuje się wiele rodzajów specjalistycznych przyrządów w tym wskazane przenośniki przenośniki łańcuchowe łańcuchowe i przenośniki śrubowe (cechuje nas jakość) przeznaczone do poziomego jak też skośnego transportowania różnorodnych materiałów miałkich (przykładowo ziarna, śruty, minerałów).
20/01/29, 07:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.