Jak sprawić żeby urząd administracji publicznej poprawnie funkcjonował

Często utyskujemy na działalność urzędów oraz urzędników. Naszym sądem funkcjonują za wolno bądź niekompetentnie. Wszystkie te odczucia zwykle są subiektywne. Załatwiając coś w powiecie czy w gminie często już na początku jesteśmy zdenerwowani, skutkiem tego łatwiej jest nam wzbudzić w sobie pejoratywne uczucia. Niekiedy zwyczajnie odczuwamy niepokój w obliczu władzy - zwłaszcza łatwo o takie uczucia w wypadku osób starszych, nierzadko zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu


administration
Przygotowane przez: Guillaume Speurt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszelkie te emocje oraz wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz rzeczywistości.
Pierwszy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawomocnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w ogonku ze starszymi damami które z jednej strony zestresowane były tym że muszą uzyskać jakiś papier, z drugiej strony były trochę zagubione. Oceniły one pracę urzędniczek jako złą, pomimo że nie było rzeczowego powodu do takich ocen. Emocje zakłóciły ich percepcję. Piętnaście minut oczekiwania w ogonku nie jest przyczyną do lamentów.
Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Z pewnością musi być bezstronna i pozbawiona emocji.

Nie ociągaj się - jeśli podoba Ci się nasz artykuł, to do zobaczenia (https://cadsol.pl/pl/uslugi/szkolenia-catia) mamy również podobne zagadnienia na witrynie, która znajduje się pod wskazanym linkiem.

Dobrze więc ażeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niepodległe ocenie danej instytucji, wiadomo bowiem że nie można być sędzią we własnej sprawie. Organizacja taka do przeprowadzenia oceny powinna odnaleźć właściwe instrumenty.
Jednym z podstawowych może być tzw.

Zobacz, że praktyczna treść zawiera potrzebne informacje, okażą się ważne - one Cię niezaprzeczalnie kompletnie pochłoną. Wejdź tutaj!

audyt, a więc procedura polegająca na zadaniu zredagowanych wcześniej standardowych pytań dotyczących badanej sfery czy ogólnych. Pytania powinny mieć formę anonimowej ankiety a poddawani jej pracownicy powinni być pewni że nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale pejoratywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w doskonaleniu działania urzędu. Więcej: tutaj
Obecnie dąży się także do wprowadzenia w Polskich urzędach również rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym ze składników byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Metoda ta jest opracowana w oparciu o wytyczne Unii Europejskiej oraz jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.
19/10/10, 07:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.