Kodeks pracy – co trzeba wiedzieć, decydując się na umowę o pracę?

Zarówno osoby podpisujące umowę o pracę, jak i ci, którzy zatrudniają posiadają określone obowiązki, które wynikają z obowiązującego w naszym kraju kodeksu pracy. Każdy pracownik, który podpisał umowę o pracę ma ściśle określony czas pracy. Jest to osiem godzin dziennie, co daje czterdzieści godzin przez cały tydzień. Jeśli wynikających z kodeksu ośmiu godzinach osoba zatrudniona musi pozostać w pracy, powstają nadgodziny.

kodeks pracy
Przygotowane przez: photologue_np
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zgodnie z kodeksem pracy za nadgodziny pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego bądź wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Zasady wynagradzania lub udzielania dni wolnych pozostanie w pracy poza ustawowymi godzinami pracy także reguluje kodeks pracy (Media IT). Osoby pracujące, które zamierzają skorzystać z pomocy lekarskiej w państwowych przychodniach czy innych placówkach medycznych nie muszą już mieć przy sobie dokumentu, który potwierdza, że posiadają prawo do skorzystania z pomocy lekarza.

Jeżeli chcesz zobaczyć coś naprawdę niezwykłego? Nie ma najmniejszego kłopotu - spójrz na to a zadowolenie będzie gwarantowane.

Jeszcze jakiś czas temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa. Wydawana niegdyś legitymacja ubezpieczeniowa została zastąpiona elektroniczną weryfikacją uprawnień świadczeniobiorców, czyli świetnie działającym systemem eWUŚ (Cena biznesu).


Pozostałe artykuły

Jakie zdolności powinien poznać początkujący księgowy?

podatki
Przygotowane przez: Images Money
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nie da się ukryć faktu, że w w naszej ojczyźnie każdy biznesmen zmuszony jest prowadzić widoczną księgowość w obrębie swoje firmy. Okazuje się jednak, że nie jest to zadanie bezproblemowe. W toku licznych kalkulacji niesłychanie łatwo można się pomieszać, co rzecz jasna nie będzie oddziaływało na naszą korzyść.

VAT
Przygotowane przez: Jeff Djevdet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje na terenie naszego kraju podatek od usług oraz towarów nazywany potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian o tym podatku. Najmniejsza stawka podatku VAT to na chwilę obecną 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 w naszym kraju najniższą obowiązującą stawką jest 23%. Konkretne towary i usługi są objęte mniejszymi stawkami. Stawki te wynoszą 5 i 8 %. Wynoszący 5% podatek VAT naliczany jest między innymi na artykuły spożywcze , a także na książki. W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej obowiązują inne stawki tego podatku. Największe stawki stosowane są na Węgrzech. W lipcu 2015 roku zaszły istotne zmiany w podatku VAT.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne.html), w którym znajdziesz podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie przydatne.

W związku z tymi zmianami dodany został załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wspomniany załącznik numer 11 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów, które zostały objęte odwrotnym mechanizmem obciążenia w przypadku podatku VAT. Na liście tej znajduje się na przykład sprzęt elektroniczny . Od 1 lipca 2015 roku zwolennicy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier muszą poinformować o przeprowadzonych transakcjach.
22/11/23, 13:54
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.